מה טבעונים אוכלים בברלין?

של תיאבון בריא
מה טבעונים אוכלים בברלין?
ישי רוזנבאום, כתב אורח

ברלין. אחחח, ברלין… מחוז כיסופיו של הטבעוני הישראלי המצוי. העיר של רשת וגאנץ (רשת הסופרמרקטים הטבעונית, שלה שני סניפים בברלין), על שלל נקניקיה וגבינותיה הצמחיות; של עשרות מסעדות ודוכני אוכל טבעוניים או ידידותיים לטבעונים; ארץ האפשרויות הטבעוניות הבלתי מוגבלות.

ישי רוזנבאום
ישי רוזנבאום. צילום: דנה שוורץ

או שמא? אני צופה לפעמים בהתפעמות בפייסבוק בפוסטים של אלה שעומדים לבקר בעיר ומבקשים המלצות על מסעדות וחנויות, נרגשים לקראת ביקורם ב"בירת הטבעונות העולמית", ואני מוצא עצמי מגרד קמעה בפדחתי. אכן, על פי נתוני האתר Happy Cow יש בברלין (נכון לרגע כתיבת שורות אלה) 383 מסעדות "ידידותיות לטבעונים", מתוכן 247 מסעדות צמחוניות/טבעוניות, שמתוכן כמה עשרות טבעוניות למהדרין. ללא ספק מבחר עצום, שכנראה לא אצליח לכסות עד היציאה לפנסיה לפחות. אבל ברלין היא עיר עצומה וכמו בכל עיר גדולה, יש בה הרבה אפשרויות לטבעונים. ויחד עם זאת אני עדיין מסרב לכנות אותה "ידידותית לטבעונים", בעיקר משום שישנם איזורים נרחבים למדי שבהם קשה למצוא מקום ויגן פרינדלי; ומשום שידידותיות לטבעונים נמדדת לא רק במספר המקומות הטבעוניים, אלא ביחס שמקבלים טבעונים במקומות שאינם טבעוניים/צמחוניים, ובזה יש לברלין עוד מה ללמוד מתל אביב.

ברלין
הסברה טבעונית בברלין.

ועכשיו אני מסייג את ההסתייגות: אנחנו, המקומיים, עשויים להיות קצת קוטרים ונרגנים. למדנו את זה מהילדים. למי שחי בברלין המציאות הטבעונית מורכבת יותר ומלאת אילוצים, שאינם מנת חלקו של התייר המצוי (למשל, כש"צריך" ללכת למסעדה עם קולגות או עם ההורים של בת הזוג). בהנחה שאתם רק באים לביקור, ממוקדים על המטרה, יש פה באמת מבחר מסחרר, שביקור של כמה ימים לא יכול להכיל. לכן גם התקשיתי מאוד למלא את בקשתה של העורכת ולהמליץ רק על שלושה מקומות. אלה שנבחרו, יש לומר, אינם בהכרח המקומות האהובים עלי ביותר – הקריטריונים לבחירה התבססו יותר על גיוון בין ז'אנרים, וכן מיקום בעיר. המלצות נוספות ועוד תשפוכות מילים מעייפות ניתן למצוא בבלוג שלי, שמתעדכן תדיר. אז נתחיל.
את כל המקומות תוכלו למצוא על גבי מפה בתחתית הכתבה.

שלושה מקומות (ועוד שניים) שלא כדאי לפספס בביקור הבא בברלין:

ספיצי ווג – Sfizy Veg

לפיצרייה הטבעונית היחידה בברלין יש בעיה בהתמודדות על לבו של המבקר הישראלי. ל"בעיה" קוראים "החתול הירוק" – האחות התל-אביבית הקטנה והחצופה, וקרב מר מתחולל בערבות הפייסבוק בנסיון למצוא תשובה לשאלה הרת הגורל: איזו פיצה טובה יותר? הוויכוח הזה, שלדעתי מתודלק ביותר רגשות לוקאל-פטריוטיים מאשר באבחנות קולינריות מלומדות, נראה כרגע כנוטה באופן מובהק לטובת הנציגה הישראלית. אני אכלתי בשתיהן, ויותר מפעם אחת, ולא הצלחתי להכריע איזו טובה יותר. ועל כן אני שואל: למה. למה אי אפשר פשוט לקבל את זה ששתיהן מצוינות?!

Sfizy-Veg החתול הירוק בברלין
חתול ירוק ברלינאי. צילום: ישי רוזנבאום

ספיצי, יש לציין, ותיקה וגדולה יותר מהחתול. יש בה יותר מקומות ישיבה (אם כי צפופים משהו) ותפריט ארוך בערך כמו המרחק בין תל אביב לברלין, שכולל לא רק פיצות, אלא גם פסטות, לזניות, סלטים, קינוחים ועוד.
הם גם לא מתביישים שם (במובן החיובי של הביטוי!) לפזר על הפיצות שלהם "תחליפי בשר" למיניהם וגרסאות סויה/סייטן לבייקון, סלמי וכדומה. לא טעמתי, אגב, ולא יכול לחוות דעה. אני מעדיף את הפיצה שלי עם ירקות, פטריות, זיתים, עשבי תיבול ודברים אחרים שגדלים על האדמה ולא במפעל. אבל זה אני.
בסיכומו של דבר ספיצי היא לדעתי תחנה הכרחית למבקר הטבעוני חובב הפיצות, ולא רק משום שהיא היחידה מסוגה בעיר.
שימו לב לשעות הפתיחה – המידע באתר קצת מבלבל. בשלישי ורביעי המסעדה סגורה. כמו כן, מנסיון אישי, מומלץ ביום הביקור להציץ באתר ובדף הפייסבוק של המסעדה, כדי לוודא שאין שם הודעה על כך שהמקום סגור באותו יום מסיבה שלא תוכננה מראש.

ילו סאנשיין – Yellow Sunshine

ילו סאנשיין היא הדרך שלי לרמות את העורכת: היא ביקשה רק שלושה מקומות, ואני מגניב פנימה בלי שהיא תרגיש עוד שניים. לילו סאנשיין – מזללת פאסט פוד ברובע קרויצברג – יש עוד שתי מעין-אחיות ברובע פרידריכסהיין (ולא פרידריכשיין. מספיק עם זה כבר) וברובע פרנצלאואר ברג. לפרידריכסהיינית קוראים יויו (Yoyo) ולהיא מפרנצברג קוראים וגו (Vego) והנה קיבלתם שלוש במחיר של אחת. זו לא רשת, למיטב ידיעתי, אבל התפריטים והקונספט דומים באופן חשוד (וגם השמות המטופשים), אז אני מרשה לעצמי לכרוך אותן ביחד.

ילו סאנשיין, יש לציין, היא צמחונית, לא טבעונית, אבל רוב התפריט טבעוני והכול מסומן בבירור (שתי האחרות, אגב, טבעוניות לגמרי). עוד היא מתהדרת בכך שכל המנות שלה מבוססות על מרכיבים אורגניים (Bio, בלשון המקומיים), אבל בואו לא נשכח שלא מדובר במזון בריאות. אז מה אוכלים? ובכן, אוכל מהיר: בעיקר המבורגרים (מעדשים, סייטן, סויה וכד') וצ'יפס, ויש גם שניצל, נקניקיות ואיזה סלט כדי לצאת ידי חובה. אל תחמיצו: את המיונז. עולה אקסטרה (30 סנט) וצריך לזכור לבקש, אבל שווה. זה ללא ספק אחד הטובים שטעמתי.
שימו לב: מזמינים בקופה, מקבלים מספר, ומחכים בסבלנות (וצריך לפעמים סבלנות) שיקראו אותו בכריזה, שגם לדוברי גרמנית שוטפת קשה להבין מה נאמר בה. אז עדיף שתמתינו קרוב לקופה.

Yellow Sunshine Wiener Str. 19, 10999 Berlin +49 (0)30 69598720 Facebook

Vego Foodworld Lychener Str. 63, 10437 Berlin +49 (0)30 30347975 Facebook

Yoyo Foodworld Gärtnerstraße 27, 10245 Berlin +49 (0)30 49787384

צ'אי וייט – Chay Viet

וייטנאמית מצליחה ושוקקת שממוקמת ברובע מיטה (Mitte), במקום שהגישה אליו נוחה וקלה גם למי שחושש להתרחק מאלכסנדרפלאץ (יש כאלה). צ'אי וייט אינה טבעונית רשמית, יש בה מנה או שתיים שמכילות ביצים, וסועדים החפצים בכך משום מה יכולים להחליף את חלב הסויה בחלב פרה, אבל באופן מעשי היא "משלנו": גם את המנות עם הביצים אפשר לקבל בגירסה טבעונית. רק צריך לזכור לבקש.

ChayVietDish
קוביות טופו מושלמות.

השירות במקום יכול לעצבן לפעמים בחוסר יעילותו ובאדישותם של המלצרים, אבל האוכל מפצה על כך – גם טעים מאוד כמובן, גם מגיע במנות נדיבות, וגם מתומחר בהגינות. למי שמתקשה לבחור מהתפריט הארוך, כדאי לדבוק במנות שמסומנות כמומלצות – לפי ההסבר שקיבלתי מדובר במנות האהובות והמבוקשות ביותר על הסועדים. חוכמת ההמון, בקיצור. הפייבוריטים האישיים שלי: המרקים הגדולים, שמגיעים בקערה עם כל טוב בתוכה – ירקות, פטריות, טופו, עשבי תיבול ונודלס.

ועוד מקום שכדאי להכיר

טירהיים – Tierheim – בית מחסה לבעלי חיים

הנה לכם מקום, שכנראה לא תמצאו במדריכי התיירים הרגילים: טירהיים ברלין הוא בית מחסה עצום לבעלי חיים, שממוקם בפאתיה הצפוניים-מזרחיים של העיר, ושאינו דומה לשום בית מחסה שאתם מכירים מארץ הקודש: עצום בשטחו, מטופח, נקי ומסודר, ומארח אלפי בעלי חיים ממינים שונים – מכלבים וחתולים, דרך חיות משק בדימוס (חזירים, פרות, עופות, סוסים וכו', ועד קופים (פליטי ניסויים), מכרסמים וזוחלים. כמעט כולם, אגב, מיועדים לאימוץ (הקופים לא, למי שכבר פינטז).

THB-cows
צילום: דנה שוורץ

trans

וכן, אני יודע, הגעתם לברלין לכמה ימים בלבד, עם רשימת המלצות שאין שום סיכוי לסמן וי על כולה, ועוד לא עשיתם קניות בווגאנץ, ועוד לא ביקרתם באנדרטת השואה, וטרם פשטתם עם כרטיסי אשראי שלופים על חנויות הבגדים, ולא הלכתם לאורך האיסט-סייד-גאלרי וכו' וכו'. אז קודם כל, תנשמו. ואחר כך אני מציע לכם לשקול ביקור בטירהיים, שיגזול מכם למעלה משעה נסיעה לכל כיוון, ולמעלה מחצי יום בסך הכול, אבל זו גם הזדמנות נהדרת לסטות קצת מהמסלול התיירותי הרגיל, לצאת ממבוך הבטון והאספלט, לגלות את השוליים הכפריים והירוקים של המטרופולין, ולבוא להגיד שלום ליצורים הנפלאים שעבורם אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים.
עוד על הטירהיים, כולל תמונות והוראות הגעה »

כתב אורח: ישי רוזנבאום. ישי הוא קיבוצניק שחי בברלין. הוא מתפרנס מהקמת אתרי אינטרנט וניהול תכנים. הוא בעל הבלוג הטבעוני ״חציר״ שם הוא משתף מחשבות, הירהורים ותובנות על אורח חיים טבעוני. בין היתר תוכלו למצוא בבלוג שלו מתכונים טבעוניים ומדריך מפורט לטבעוני בברלין.

גם אתם רוצים להמליץ על מקומות? צרו איתנו קשר
עוד כתבות על מקומות אחרים בעולם »

[articles]

שתפי:
דילוג לתוכן